Przy zwłokach w Katyniu znaleziono notatnik, który zawierał takie oto straszne słowa końcowe

8

Zbrodnia Katyńska odbiła olbrzymie piętno na polskiej historii i podejściu naszego narodu do Rosjan. Dziś światło dzienne mogą ujrzeć historię, które wydarzyły się bezpośrednio kilka godzin przed masową egzekucją polskich oficerów.

Zwłoki majora Adama Solskiego z 57 Pułku Piechoty, zidentyfikowane w 1943 roku w Katyniu.
Prowadził on w obozie jenieckim dziennik, który został odnaleziony po dopiero po jego ekshumacji w 1943 roku. Następnie został on opublikowany przez Józefa Mackiewicza oraz w wielu innych  źródłach historycznych poświęconych Zbrodni Katyńskiej.

Niedziela. 7.IV.1940. Rano. Po wczorajszym dniu przydział do „Skitowców”. Pakować rzeczy! do 1140, na odejście do klubu na rewizję.. Obiad w klubie… (nieczytelne) Po rewizji, o godzinie 1655 (nasz polski czas 14 55) opuściliśmy mury i druty obozu Kozielsk Wsadzono nas do wozów więziennych. Takich wozów, jakich w życiu nie widziałem. [mówią] że 50 % wagonów w SSSR spośród osobowych, to wozy więzienne. Ze mną jedzie Józek Kutyba, kapitan Paweł Szyfter i jeszcze major, pułkownik i kilku kapitanów, razem dwunastu. Miejsca najwyżej dla siedmiu.

8.IV. godz. 330 wyjazd ze stacji Kozielsk na zachód. 945 na stacji Jelnia.

8.IV.40 od godziny 12 stoimy w Smoleńsku na bocznicy.

9.IV. rano paręnaście minut przed 5-tą pobudka w więziennych wagonach i przygotowanie się do wychodzenia. Gdzieś mamy jechać samochodami. I co dalej?

9.IV 5 rano

9.IV od świtu dzień rozpoczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne). Przywieziono gdzieś do lasu, coś w rodzaju letniska. Tu szczegółowa rewizja. Zabrano zegarek, na którym była godzina 63o (830) pytano mnie o obrączkę, którą […] zabrano ruble, pas główny – scyzoryk…

Na tym pamiętnik się urywa.

Discussion8 komentarzy

 1. Z opowieści mojej babci wiem jak potworne zbrodnie były dokonywany na wschodnich kresach Polski.jednak najgorsi byli Ukraińcy,bezwzględni. Potrafili zabić niemowlę czy kobietę w ciąży!

 2. Mi właśnie też babcia opowiadała że Ukraińcy to byli najgorsze kurwy gorszych już nie było a teraz cały Szczecin zasypany tymi mendami panoszą się wszędzie

 3. W moich stronach też mówiono, że ukraińcy byli najgorsi. Czy można o nich mówić jeszcze jako o Słowianach czy chazarska dzicz ? Gdzie są ich korzenie ? Ich dzisiejsza polityka pokazuje chyba jasno skąd się wywodzą.
  Jest tak jak pisał Dmowski ziemie Ukrainy są pod dyktatem niemieckim i to Niemcy tam wszystko kreują.
  Celem Niemców było podzielenie Słowian na mniejsze państewka, wykreowanie sztucznej nacjonalności i skłócenie. Bo wtedy mogą nas kontrolować i niszczyć, robić rynki zbytu kontrować gospodarczo itd. Efekt jest taki, że same państwa słowiańskie ze sobą nie mogą współpracować, a Niemcy na tym korzystają.

 4. moja babcia też opowiadała o tym co robili ukraińcy… nie do powtórzenia… w większości domów takie informacje były przekazywane 🙁

 5. wnuczka żołnierza

  Mój dziadek Andrzej opowiadał o tych zwyrodnialcach zawsze powtarzał że byli o wiele gorsi niż Niemcy. Polonez domy a w nich ludzie noworodki nabija na widły. Gwalcone kobiety na oczach dzieci i mężów. koszmar. a teraz państwo polskie ściąga ich do kraju i walczyć o ich prawa.

 6. Jak Swiat ,Swiatem,; – nigdy Polak nie bedzie dla Polaka ,;-Polakiem,; Polska byla od Morza do Morza,; – i- gdzie jest?, -poplynela? w ,, kieliszku”?. ,. Nigdy nie bylo wsrod nas ,;-My – , tylko licze sie – Ja.- Popatrzec wystarczy dzis na naszych ,- politykow- , przeciez im zalezy tylko ile ,,ON ” moze zyskac?- ugrac?- dla siebie jednym slowem – UKRASC. Kogo dzis mamy w Rzadzie?. Dlaczego nie sprawdza sie , kazdemu pchajacemu sie do (koryta) Rzadu,;- metryki urodzenia, swiadectwa chrztu,; dlaczego to nie mamy byc Panstwem Wyznaniowym ( uczciwym) dla wlasnego Narodu,;- jak to trzymaja Zydzi,; dlaczego to nie mamy sie opierac na zachowaniu Pisma Swietego?,; jak to czynia Zydzi opierajac sie na prawach Talmudu.Dzis w Rzadzie mamy 99% zydow ,- jak mozemy polegac na NICH? ze ONI beda dbac o NAS o Polakow – jezeli zadbaja- to tylko o swoj INTERES . W tym co widac ,- jaka nasza wizja na dzien dzisiejszy?, co tu dopiero mowic o JOTRZE?. Na jakiej podstawie zostala przeprowadzona? – wyprzedarz majatku ,-,, Ludzi -obywateli Polski”,- , tego do dnia dzisiejszego jakos nikt nie okreslil?.-tyle mielismy juz Rzadow (roznych), i nadal nie wiemy,;-KTO – CO? – Czekamy na nastepny rozbior naszego Kraju . Jest taki wiersz,, Kiedy przyjda podpalic DOM ten w ktorym mieszkasz POLSKE,,,,, -itd. zdaje sobie sprawe z tego ze 85% naszej mlodzierzy tego nie zna,,, – prawdopodobnie ,- lekcja Histori Polski dzis nie istnieje, co tu dopieto mowic o patriotyzmie,- Boze Cos Polske,,,,,

Napisz komentarz

UDOSTĘPNIEŃ