UWAGA! Skontrolują prędkość i zabiorą dowód. Zaczynają masowo wyręczać policję

3
Nie trzeba być przemytnikiem, żeby narazić się strażnikom granicznym. Mogą oni sprawdzić stan techniczny pojazdu i zatrzymać dowód rejestracyjny. To jednak tylko najnowsze uprawnienie jakie otrzymali, a ich możliwości karania kierowców są większe.

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że straż graniczna może legalnie działać na terenie całego kraju. Funkcjonariusz tej służby może sprawdzić dokumenty kierowcy, pojazdu i pasażerów oraz przeszukać wnętrze samochodu. Ma też prawo ukarać za umożliwienie prowadzenia pojazdu osobie nieposiadającej prawa jazdy, niezatrzymanie się do kontroli, a nawet nadmierną prędkość zmierzoną urządzeniem ręcznym. W praktyce SG nie korzysta z tego ostatniego przywileju. W razie braku aktualnego ubezpieczenia OC funkcjonariusz może np. powiadomić o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ale to nadal nie wszystko.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem funkcjonariusze straży granicznej mogą zatrzymywać dowód rejestracyjny pojazdu, jeśli okaże się to konieczne. Nie oznacza to jednak, że pogranicznicy dublują zadania policji.

– Nowe uprawnienia nie zmieniają celów naszych działań. To tylko pomoc w realizacji zadań – mówi Wirtualnej Polsce Agnieszka Golias, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej. – Nasi funkcjonariusze mogą kontrolować samochody na terenie całego kraju, żeby walczyć ze zjawiskiem nielegalnej imigracji. Czasami zdarza się, że podczas prowadzenia czynności oczywiste jest, że należy zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. Wtedy musieliśmy wzywać policję, która ma do tego uprawnienia. Zmiana przepisów sprawiła, że nie ma konieczności angażowania policji – dodaje Agnieszka Golias.

Funkcjonariusz straży granicznej, który zatrzyma dowód rejestracyjny, wystawi pokwitowanie, identyczne jak to wystawiane przez policjanta. Przypominamy, że nowe przepisy zostały wprowadzone przez MSWiA 13 listopada 2017 roku, czyli w tym samym dniu, gdy zaczęło obowiązywać znowelizowane Prawo o ruchu drogowym i funkcjonariusze już korzystają z nowej możliwości Niestety nie wiadomo, ile dowodów zatrzymano przez ostatni miesiąc, ponieważ straż graniczna nie prowadzi takich statystyk, ale jej przedstawiciele zapewniają, że to nie jest celem działania tej formacji. Podstawowymi zadaniami jest kontrolowanie legalności pobytu i zatrudnienia.

Discussion3 komentarze

 1. Hej, wpadłem dziś na fajna stronke,
  dzięki której możesz namierzyć dowolnego smartfona.

  http://www.elbo.in/namierz

  ————————————————-
  Wystarczy że znasz numer poszukiwanego telefonu:)

  Polecam serdecznie

 2. emeryt z drogówki

  Służba Graniczna tak zna się na kontroli stanu technicznego, jak ja na pilotowaniu promu kosmicznego !!!!

Napisz komentarz

UDOSTĘPNIEŃ